Kad ti život da limun, ti zasadi drvo!
Verovali ili ne, ukoliko naučite kako da zasadite limun u saksiji, možete da počnete da pijete svoju svežu domaću limunadu umesto da kupujete limun. Doduše, naoružajte se strpljenjem jer je drvetu limuna potrebno u proseku četiri godine da dobije prve plodove. Mada, čekanje može da se isplati jer ako adekvatno gajite limun u saksiji, drvo može da opstane čak 20 godina!
Pre nego što počnete da sadite limun, potrebno je da spremite:
- 10 semenki limuna
- Manju saksiju
- Nekoliko kamena srednje veličine
- Šljunak ili sitnije kamenčiće
- Plodnu zemlju
- Vodu
Kako zasaditi limun korak po korak?
- Kada odlučite da zasadite limun kod kuće, potrudite se da skupite semenke iz organskog limuna kako biste bili sigurni da će uspeti da nikne.
- Kada odvojite semenke od ploda, uklonite sluz koja se nalazi okolo.
- Zatim uzmite manju saksiju (koja ima rupe na dnu) i pokrijte dno sa krupnijim kamenjem kako biste napravili sistem za drenažu tj. da višak vode može da otekne.
- Posle toga napunite saksiju sa plodnom zemljom. Nije neophodno da to bude čist kompost. Skroz je u redu ako je zemlja pomešana sa peskom ili nekom drugom vrstom zemljišta.
- Napravite manju rupu u zemlji i dobro je nakvasite, ali nemojte preterati kako se ne bi ubuđala rupa, a sa njom i seme.
- Kada ste pokvasili zemlju, ubacite očišćenje semenke u rupu sa vrhom semenki na dole.
- Pospite još malo zemlje, a preko toga pobacajte sitnog kamenja ili šljunka.
- Saksiju smestite na neko toplo i sunčano mesto, ali gde neće biti direktno izloženo sunčevim zracima.
- Prskajte naredna tri dana svaki dan zemlju kako bi stalno bila vlažna, ali vodite računa da ne preterate.
- Zatim zalivajte budući limun svaki drugi dan.
- Nakom 20-ak dana moći ćete da očekuje prve izdanke limuna!
- Videćete da će iznići više mladica, pa ih presadite u zasebne saksije kada dostignu visinu oko 10 cm. Na taj način će svaka moći nesmetano da razvija koren i da uspešno raste.
- Brzo počinje da cveta – Cvetanje i rast započinju na proleće, a berba traje od novembra do maja meseca.
Kada je najbolje zasaditi limun u saksiji?
S obzirom na to da limunu prija toplota, najbolje je saditi limun u proleće ili na leto. S druge strane, limun u saksiji u zimskom periodu će takođe opstati samo je potreno da ga štite od mraza i da se trudite da bude na toplom. Najbolje bi bilo da je leti na terasi, a zimi na prozoru.
Međutim, tokom zimskih dana nemojte očekivati veliki rast limuna jer je i ova biljka kao i sve ostale u hibernaciji tj. u periodu mirovanja. Mada, kada limun ojača posle nekoliko meseci, brzo će se formirati tamno zeleni listovi, a potom i snežno beli cvetovi koji odaju svež, prijatan i blag miris.
Kada možete da očekujete da izraste plod?
Plodove limuna je potrebno čekati oko četiri godine, ali posle toga drvo redovno rađa i tokom proleća i leta ćete moći da pravite domaću limunadu. Limun u saksiji može da rodi i zimi, ali u toplijim predelima.
Ono što je interesantno plod limuna ne mora da bude samo žut kako smo navikli, već narandžast i zelen.
Kako održavati limun?
Drvo limuna nije previše zahtevno za održavanje, ali nije poželjno da se zapostavlja. Redovno zalivanje, osvežavanje listova, kalemljenje i đubrenje su sasvim dovoljni za nesmetan razvoj vašeg drvceta koje može da poraste i preko dostigne visinu preko jednog metra.
Zalivanje
Limun je najbolje zalivati sa kišnicom koja je meka voda i bogata je prirodnim mineralima. Ukoliko živite u stanu i ne želite da skupljate ovakvu vodu, limunu će prijati i prokuvana, ali ohlađena voda. Voda za zalivanje nikako ne bi trebalo da bude hladna već normalne sobne temperature.
U zimskom periodu dovoljno je da zalivate vašu biljku jednom u deset dana, a leti na svaka tri dana.
Ne zaboravite da hidrirate vaš limun tako što ćete povremeno prskati vodom listove limuna.
Kalemljenje
Ono što je ključno za zdrav rast limuna je kalemljenje. Kada primetite da se vaše stablo razgranjava, opredelite se za nekoliko grana koje će biti noseće, a ostale slobodno orežite. Takođe, vremenom kada vidite da niču pupoljci po granama, isecite i te delove.
Bitan korak u kalemljenju je i sećenje vrhova glavnih grana. Na ovaj način spremate ove grane da budu otporne i da se ne lome kada počnu da rastu plodovi.
Vremenom ćete moći da pravite žbunast oblik krošnje koja će vrlo dekorativno izgledati.
Đubrenje
Kako bi vaš limun se što bolje i brže razvijao redovno ga đubrite. I veštačko i prirodno đubrivo su dobar izbor za limun u saksiji. Ono što može da vam bude dosta zgodno i brzo je da zalijete zemlju sa tečnim đubrivom za saksijske biljke. Količina ova tečnosti koja staje u pola čepa ovog sredstva je sasvim dovoljna doza za limun.
Sada kada znate kako da zasadite vaš limun, možete da se osećate spremnim da uživate u svojoj limunadi, a da je vaš prostor odiše prijatnim mirisom, kao i da uživate u prijatnom ambijentu ove simpatične saksijske biljke.